تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : پورنصیری
حوزه : اخبار, مصاحبه, پدیده شاندیز
شماره : 4430
تاریخ : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۸ :: ۹:۵۳
پدیده شاندیز علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، متهمین همکاری نداشتند نماینده دادستان گفت: تمامی اقدامات با هدف پیشگیری از گسترش تخلفات، حفظ اموال و دارایی‌های سهامداران و ادامه مسیر طبیعی فعالیت شرکت پدیده و اجرای قانون و نظامات دولتی بوده؛ اما علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، متهمین همکاری نداشتند و نتیجه آن شد که امروز شاهد آنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی،  جلسه دوازدهم رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده  به ریاست قاضی منصوری در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور  در مشهد برگزار شد.

طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد متهمان این پرونده متهم به اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری از طریق فروش اوراق موسوم به سهام پدیده و همچنین تعدادی از متهمان به مشارکت در کلاهبرداری از طریق خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده شاندیز و تحصیل مال نامشروع متهم هستند.

قاضی منصوری در ابتدای این جلسه با بیان دلایل اعطای فرصت به متهمین این پرونده گفت: این فرصت با هدف جبران مافات به متهمین داده شد و از دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی خواست تا نتیجه اقدامات متهمین را تشریح کند.

غلامعلی صادقی با اشاره به اقدامات دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گفت: به طور مشخص ۳ اقدام در طول این مدت توسط متهمین انجام شده است. ابتدا درخواست انجام ملاقات با مسئولان یکی از موسسات پولی و مالی برای انجام هماهنگی‌های لازم از سوی متهمین داده شد.

وی افزود: ما هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم و بنا شد گزارش ارائه کنند که نتایج آن نیز اعلام شد و نتایج حاصل از آن مطلوب نبود.

صادقی بیان داشت: اقدام دوم از سوی متهمین معرفی یک شرکت برای همکاری‌های لازم بود، اما نتایج این اقدام نیز مثبت و شفاف نبود و به سرانجام مشخصی نیز نرسید.

دادستان مشهد تصریح کرد: در اقدام سوم نیز مکاتباتی از سوی متهمین برای انجام برخی امور انجام شد و متاسفانه شاهد بودیم که قبل از اینکه این نامه‌ها به دست ما برسد. تصویر این نامه‎ها در فضای مجازی منتشر شد که این کار نیز کار خوبی نبود و موجب گلایه شد.

وی خاطر نشان کرد: ما از سال ۱۳۹۱ در حوزه پیشگیری به دنبال حل مشکل بودیم. به اصرار دوستان در ستاد تدبیر مهلت مجددی نیز به متهمین اعطا شد؛ اما اقدام قابل قبولی از سوی آن‌ها انجام نشد. ما در این مدت تمامی تلاش خود را برای حفظ منافع عمومی انجام دادیم و تعامل خوبی نیز با متهمین برای بازگرداندن اموال مردم داشتیم؛ اما متاسفانه همکاری باید و شاید از سوی متهمین مشاهده نشد.

صادقی افزود: همکاری‌های ارزشمندی از سوی دستگاه قضایی با متهمین با هدف بازگرداندن اموال مردم صورت پذیرفت. انچه از سوی متهمین از ما خواسته شد به انجام رسید، اما تا این لحظه همکاری شایسته‌ای از سوی این افراد انجام نشد بنابراین از دادگاه درخواست ادامه رسیدگی و اجرای قانون را داریم.وی در خصوص ادامه رسیدگی‌ها در این پرونده با محوریت قصور مسئولان و دست اندرکاران دستگاه‌های اجرایی که زمینه ساز تخلفات متهمین این پرونده شده است؛ افزود: تحقیقات در این زمینه انجام شده و ادامه دارد و انشاءالله نتایج آن به محض تکمیل، تقدیم و اعلام خواهد شد.

نماینده دادستان گفت: بررسی سوابق اقدامات دادستانی مشهد نشان دهنده این است که تمامی این اقدامات با هدف پیشگیری از گسترش تخلفات، حفظ اموال و دارایی‌های سهامداران و ادامه مسیر طبیعی فعالیت شرکت پدیده و اجرای قانون و نظامات دولتی بوده؛ اما علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، متهمین همکاری نداشتند و نتیجه آن شد که امروز شاهد آنیم.

پس از توضیحات رییس فعلی هیات مدیره شرکت پدیده، قاضی منصوری از متهم ردیف اول محسن پهلوان مقدم فرزند اسداله خواست تا با توجه به کیفرخواست صادره آخرین دفاع خود را بیان کند.

پس از آخرین دفاع نسبت به حکم محسن پهلوان دکتر حسین معصوم مشاور وزیر راه و شهرسازی در جایگاه حاضر شد و نسبت به برخی اظهارات متهم توضیحاتی ارائه نمودند و بیان داشته که متهم ادعا دارد پروانه ساختمان دارد در حالی که پروانه ساختمان در سال 92 صادر شده است ولی ایشان از سال 88 شروع به ساخت و ساز نموده است و در همان سال درخواست پروانه ساختمان نموده است یعنی خود می دانسته است که پروژه نیاز به پروانه ساختمان معتبر دارد

همچنین معصوم بیان داشت که متهم اقرار نموده است از سال 91 اقدام به فروش سهام نموده است لذا تا قبل از سال 91 پیش فروش نموده  و ملزم به رعایت قانون پیش فروش بوده  که آن را رعایت ننموده است.

وی متذکر گردید کسی که شروع به ساخت و ساز می نماید ابتدا باید از استحکام قانونی بودن مجوزهای آن اطمینان حاصل نماید، سپس اقدام به ادامه کار نماید و در پایان اشاره نمودند که وزارت راه و شهرسازی هرگونه همکاری و کمک را در جهت حفظ حقوق سهامداران  انجام خواهد داد.

© 2021 تمام حقوق این سایت برای شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی، منابع طبیعی و حفظ حقوق عامه محفوظ می باشد.