تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : پورنصیری
حوزه : اخبار
شماره : 4425
تاریخ : ۱۹ خرداد, ۱۳۹۸ :: ۸:۴۶
اجرای طرح کاداستر اجرای طرح کاداستر گامی بلند برای پیشگیری از زمین خواری/حدنگاری یک و نیم میلیون هکتار از اراضی ملی هرمزگان طی یک سال اخیر علیرضا احمدی منش با بیان اینکه اجرای طرح کاداستر گامی بلند در جهت پیشگیری از زمین خواری است از حدنگاری یک و نیم میلیون هکتار از اراضی ملی این استان طی یک سال اخیر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای حفظ حقوق بیت المال در ا راضی و منابع طبیعی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرم در گام نخست، نیازمند شناخت مؤلفه‌ها و شاخص‌ها و همچنین برآورد آمار دقیق توسط دستگاه‌های متولی و ذی مدخل است، تصریح کرد: به همین منظور ۱۰ جرم اول ارتکابی در سطح کشور بر اساس ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی، شناسایی و استخراج شده اند تا راجع به آن‌ها تصمیم گیری دقیق تری صورت پذیرد. احمدی منش یکی از جرائم دهگانه اولویت دار در سطح کشور را تصرف عدوانی اراضی عنوان و تصریح کرد: تصرفات غیرقانونی اراضی در دو حوزه اراضی و املاک خصوصی و دولتی قابل بررسی هستند.
به نقل از میزان، وی اظهار داشت: آنچه برای ما مهم است و دغدغه همه مسئولین ارشد کشور و به ویژه مقام معظم رهبری در سنوات گذشته بوده، موضوع صیانت از اراضی دولتی و ملی است که متأسفانه به لحاظ سهل انگاری، عدم رصد دقیق و عدم اهتمام در صیانت و نگهدای توسط برخی مسئولین و یا کارکنان دستگاه‌های متولی موجب تحمیل خسارات و هزینه‌های گزافی به بیت المال و تضییع حقوق عمومی شده است. احمدی منش در ادامه افزود: یکی از مهمترین ابتکاراتی که دولت به منظور صیانت از اموال خود به کارگرفته است، اجرای طرح حدنگار یا کاداستر و صدور اسناد تک برگی است. این مقام مسئول اظهارداشت: مالکیت کاداستری با توجه به اهداف توسعه پایدار و لزوم تأمین امنیت اجتماعی، اقدامی مهم و مؤثر در جهت تأمین امنیت فردی و اجتماعی جامعه است و بر اساس آن، سند مالکیت کاداستری به جای سند منگوله دار و دفترچه‌ای قدیمی صادر می‌شود. وی در ادامه افزود: طرح کاداستر از عوامل مهم در پیشگیری از تصرف اراضی ملی و ایجاد شفافیت و تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی و دولتی محسوب می‌گردد. احمدی منش در ادامه با اشاره به گزارش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان اظهارداشت: اراضی ملی تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی در استان هرمزگان بیش از ۶ میلیون هکتار می‌باشد، اما با وجود وسعت اراضی ملی، این اداره کل طی یک سال اخیر در حدود یک و نیم میلیون هکتار از اراضی ملی طرح کاداستر را اجرا نموده و اسناد دفترچه‌ای را با اسناد تک برگی جایگزین کرده است.

© 2021 تمام حقوق این سایت برای شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی، منابع طبیعی و حفظ حقوق عامه محفوظ می باشد.