تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : پورنصیری
حوزه : اخبار
شماره : 4730
تاریخ : ۲۳ مرداد, ۱۳۹۸ :: ۱۰:۲۷
بلایی که بر سر دماوند آوردند بلایی که ویلاسازها بر سر دماوند آورده‌اند نه تنها آب و هوا بلکه زمین را هم از این شهرستان گرفته است و آینده مناسبی برای آن متصور نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعیٰ کافی است یک روز را به بازدید از مناطق مختلف شهرستان بویژه مناطق بکر و خوش‌نشین شهرستان دماوند اختصاص دهیم، آنوقت عمق فاجعه بیشتر به چشم می‌آید. ساخت و سازهایی که طی سال‌های متمادی قارچ‌گونه و عمدتا زیر سایه قانون انجام شده و امروز آنها را با شهرک‌های مختلفی می‌شناسیم.

 تغییر کاربری اراضی با ترغیب کشاورزان به فروش زمین‌هایشان و بعد هم تغییر کاربری باغات به مسکونی و از سوی دیگر معضل کوه‌خواری و موج ویلاسازی روی کوهه هاٰ دل هر انسان طبیعت‌دوستی را به درد می‌آورد.

شهرستان دماوند را شُش تهران می‌شناسند اما کارشناسان محیط زیست می‌گویند روزی را می‌بینند که دیگر جایی برای نفس کشیدن نباشد. از داخل شهرهای دماوند و آبسرد، کیلان، مشا بگیر تا روستاهای اطراف مانند ولیران، استلک، وادان، چنار شرق و... .

به نقل از ایرنا در این راستا حسن ابراهیمی‌بسابی دادستان دماوند با اشاره به آخرین وضعیت میزان ساخت و ساز غیرمجاز در این شهرستان اظهار داشت: با توجه به موقعیت شهرستان دماوند و محیط زیست مناسب، نزدیکی به پایتخت و همچنین جاذبه های مختلف گردشگری و ییلاقی، هجوم افراد سودجو و فرصت‌طلب از سراسر کشور به این شهرستان افزایش یافته که اقدام به تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی می‌کنند.

وی از تخریب حدود ۲ هزار مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در چهار ماه نخست سال جاری در حوزه قضایی دماوند خبر داد و گفت: این حجم از تخریب نشان از نفوذ افراد سودجو، فرصت طلب و دارای منصب در دماوند است اما با تخریب تأسیسات و ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان، هم رونق ساخت و ساز غیرمجاز کنترل شده و هم اراضی به حالت سابق برمی‌گردد.

ابراهیمی‌بسابی با تاکید بر اینکه در ۲ سال اخیر این شهرستان رتبه نخست مبارزه با ساخت و ساز غیرمجاز را در سطح کشور کسب کرد اظهارداشت:‌ زمانی که دادستانی را تحویل گرفتم ۱۰ هزار ساخت و ساز غیر مجاز در این شهرستان وجود داشت.

وی با تاکید بر اینکه در سه سال اخیر صرفاً کنترل میزان ساخت و ساز غیرمجاز در دستور کار قرار داشت، بیان کرد: پدیده ساخت و ساز همواره برای افراد منفعت داشته و این امر تداوم دارد؛ البته این نهاد علاوه بر تخریب ساخت و ساز غیرمجاز برخورد قضایی با افراد سودجو را نیز در دستور کار دارد.

این مقام مسئول گفت: کمبود امکانات لازم دستگاه ها در مقایسه با حجم کار، نفوذ افراد سودجو و صاحب منصب و دارای قدرت مالی در دماوند از جمله دلایل افزایش ساخت و ساز غیر مجاز در این شهرستان است.

ابراهیمی‌بسابی در عین حال اضافه کرد: البته هرگونه آمادگی به منظور همکاری با سایر دستگاه های مربوطه به منظور جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و صدور دستور قضایی برای تخریب وجود دارد چراکه همواره سعی شده مُر قانون برای تمام افراد یکسان باشد و این امر را نیز در تخریب های اخیر ثابت کرده‌ایم.

© 2019 تمام حقوق این سایت برای شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی، منابع طبیعی و حفظ حقوق عامه محفوظ می باشد.